30 Ocak 2015

Flat ve Material Tasarım

Dönüşüm Odaklı Tasarımın İki Ayağı: Flat Tasarım ve Material Tasarım

Bu konuyu arrkadaşım Zeynep güzel bir inceleme ile paylaşmış bende sizlere aktarmak istedim.
Sizleri Zeynep ile başbaşa bırakıyorum:

Her an, her saniye değişen, gelişim nefesi kesilmeyen web dünyasında, son zamanların trendi iki tasarım ayağını anlatmaya çalışacağım nacizane.

Evet. Biliyoruz ki webde artık flasha yer yok çünkü web tasarımda mobil uyumlu tasarımlar kullanılıyor. Eskinin şaşalı ışıkları yerine, tipografi sitelerin yıldızı artık. Beyaz boş alanları, vektörel tasarımları ve ikonları , infografikleri, minimalist renkleriyle ziyaretçiyi yormayan, sitenin nefesini kesmeyen tasarımlar mevcut.

Ben işte son zamanların trendi flat tasarım ve 2015 yılında yıldızı daha çok parlayacağına inanılan ve flat tasarımdan ince nüanslarla ayrılan material tasarımı ele almak istedim.

Flat Tasarım

Flat tasarım 2014 yılıyla ünlü markalarlaca da yakalanmaya çalışılan bir tasarım trendi. Abartı ve karmaşadan uzak, temiz işleniş şekliyle kolay anlaşılır bir tasarım türü. Flat tasarım iki boyutlu ve efektsiz. Gölge yok, renk geçişleri - gradiant yok. Net ve keskin her şey. Basit elementler ve düz, pastel renkler var. Düz fontlar, sade metinler var. Amaç açık ve net olarak ziyaretçiyle en kısa zamanda diyaloğa geçmek.

Firmamızın Türkiye temsillciliğini üstlendiği Google da flat tasarıma yöneldiği görülen en büyük örnek. Yahoo da var youtube da …Ve dahası.

Flat tasarıma minimal tasarımda diyebiliriz. Rengi ve biçimi en aza indirgeyerek, sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran tasarım.

Flat Tasarım ÖrneğiBen daha anlaşılır olsun diye, daha ehlinden kaleme alınmış yazıları paylaşmak istiyorum arkadaşlar, okumadan geçmeyin lütfen…

http://www.hasanyalcin.com/flat-tasarim-prensipleri/ve yine iyi bir kıyaslama örneği yaptığı için (Yemeksepeti.com ve Hepsiburada örnekleri )

http://webrazzi.com/2014/04/15/flat-design-nedir/

bir paylaşım şerefini de webrazziye gönderelim ;)


Material Tasarım

Flat tasarımın yol arkadaşı , 2015 in daha da parlayacak olan tasarım şekli. Berraklık, derinlik material tasarımın olmazsa olmazı. Cesur, canlı, sadelikte gösterişi yakalamış bir tasarım ayağı. Google başta olmak üzere android/mobil tasarım uygulamalarında da kullanılan tasarım şekli.

Google Design de diyebiliriz,

http://www.google.com/design/

Flat tasarıma kıyasla renkler daha canlı, ve kullanım şekilleriyle de daha derin. Belki de ana farkı bu arkadaşlar.


Material Tasarım Örneği


Ben açılışı yaptım daha da anlaşılır olabilmesi açısından sizinle paylaşmak…
http://www.akilliyazilim.org/material-design/material-design-genel-bir-bakis-2.html

İşte böyle. Bu kadar az ve kolay değil anlamak elbet…
Diliyorum ki rabbim tüm alıcılarımı açsın, her gördüğümü hooop kaptırsın ve belleğe attırsın.

Sizleri Seviyorum Sistemim Ailesi. 

Saygılarımla,

Zeynep Ateş
Grafik Uzmanı


barisla.com

Hiç yorum yok: