24 Mayıs 2015

ASO Nedir? Sensor Tower ile ASO

ASO nedir?
ASO nedir?


Öncelikle ASO nedir anlatmaya çalışalım, Google Play, Apple App Store gibi mobil marketlerde SEO çalışmalarıdır. Yani market aramalarında üst sıralarda yer almaktır.

ASO nun önemine gelince, uygulamaların yüklenmesinin %63 ' ü market içi aralardan gelmekte. Dolayısı ile uygulamanın market verilerini optimize etmek fazlası ile download demek.

Tabi bunu sağlamak için birçok veriye ihtiyaç var ve bu verileri elde etmek işlem sürecinin uzaması ve ekstra maaliyet olarak önümüze çıkabilir.Bu durumlardan mümkün olduğunca kurtulmak için ASO hizmeti sunun firmalardan faydalanabiliriz.
Ben bu firmalardan SensorTower ASO hizmetini ı aşağıdaki görselle ele alacağım.

sensor tower aso
Sensor Tower ASO

 1. bu kısımda seçtiğiniz anahtar kelimede uygulamanızın geçmiş sıralamalarını görebilirsiniz. Aynı zamanda en sağda bu anahtar kelimede ilk sıralamalardaki uygulamaları görebilirsiniz. Bu sayede sıralamada üstlerde olan uygulamalarla kendi uygulamalarınızı karşılaştırabilirsiniz.
 2. Bu alanda anahtar kelime araştırması ve takibi yapabilirsiniz. Kelime ASO güçlüğünü ve arama hacmini görebilirsiniz.
 3. Bu alanda size özel anahtar kelime önerilerini alabilirsiniz. Sadece kelime değil kelime öbeği de belirtebiliyorsunuz. Tabi önerileri almak için ücretli üyelik gerekli.
 4. Keyword Spy aracı olcukça faydalı olacaktır. Çünkü rakiplerin anahtar kelime analizini uygulamanızla karşılaştırarak yapabiliyorsunuz.
 5. Uygulamanızın kategorideki ve ülkelerdeki konumunu görebilirsiniz.
 6. Track Competitors ile dilediğiniz bir uygulamayı takibe alabiliyorsunuz.
 7. Bu alandan tüm marketteki toplam indirmeleri ve kazançları görebiliyorsunuz. Kendi uygulamanızı da ekleyebilirsiniz.
 8. Henüz aktif bir alan değil. İleride Flurry reklam hizmeti alırsanız senkronize olarak takip edebileceksiniz sanırım. Belki reklam yönetimi için araç da sunabilirler.
 9. Bu alan için özel üyelik almak gerekiyor maaliyeti bizi aşıyor. Anladığım kadarıyla uygulamanızın yorumlarını analiz ediyor.
 10. Bu alan da özel üyelik istiyor. Buradan da güncellemlerini görebiliyorsunuz. Neler yaptınız neler değiştirdiniz raporluyor.
 11. Bu alandan mevcut üyelik türünüzü değiştirebiliyorsunuz.
 12. Yönetim için arkadaşınızı ekleyebiliyorsunuz.
 13. Bu alandan yeni uygulamalar ekleyebilirsiniz.

Tüm bunları yapma kolaylığı Sensor Tower da direk erişebilirsiniz: https://sensortower.com/
Dilerseniz hem ASO hem de Sensor Tower hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz: https://blog.sensortower.com/barisla.com

Hiç yorum yok: